# WMC08S22K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WMC08S22K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wmc08s22k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wmc08s22k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/08/2148089-338-4420-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.022 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.185" Dia x 0.531" L (4.70mm x 13.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 80V