# WMC08S12K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WMC08S12K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wmc08s12k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wmc08s12k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/95/93/2195934-WMC2D33K-F-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.012 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.185" Dia x 0.469" L (4.70mm x 11.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 80V