# WMC08P33K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WMC08P33K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wmc08p33k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wmc08p33k-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.382" Dia x 0.906" L (9.70mm x 23.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 80V