# WLS28-2XWGRYB5-1130X24Q
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WLS28-2XWGRYB5-1130X24Q
- **Manufacturer:** Banner Engineering Corporation
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Industrial Lighting - Task Lighting
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wls28-2xwgryb5-1130x24q
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wls28-2xwgryb5-1130x24q#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Features:** Cascadable
- **Housing Material:** Aluminum (Al)
- **Illumination Color:** Blue, Green, Red, White, Yellow
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Length:** 44.49" (1130.0mm)
- **Lens Type:** Flat, Clear
- **Luminous Flux:** 500lm Blue, 1600lm Green, 740lm Red, 2600lm White, 2280lm Yellow
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Profile (W x H):** 1.10" x 0.83" (28.0mm x 21.0mm)
- **Rated Life:** 75,000 Hours
- **Termination Style:** Connector (M12)
- **Voltage:** 12 ~ 30VDC