# WLS27XWYRXX3-0285DS24Q
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WLS27XWYRXX3-0285DS24Q
- **Manufacturer:** Banner Engineering Corporation
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Industrial Lighting - Task Lighting
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wls27xwyrxx3-0285ds24q
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wls27xwyrxx3-0285ds24q#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Housing Material:** Aluminum (Al)
- **Illumination Color:** Red, White, Yellow
- **Ingress Protection:** IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Length:** 11.22" (285.0mm)
- **Lens Type:** Tubular, Diffused
- **Luminous Flux:** 185lm Red, 650lm White, 570lm Yellow
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Profile (W x H):** 1.06" (27.0mm) Dia
- **Termination Style:** Connector (M12)
- **Voltage:** 12 ~ 30VDC