# WLP75-1003-II
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WLP75-1003-II
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wlp75-1003-ii
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wlp75-1003-ii#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cUL, NEMKO, UL
- **Current:** 3.12 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 75W
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV