# WLP350-1306-II
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WLP350-1306-II
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wlp350-1306-ii
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wlp350-1306-ii#rfq
- **Current:** 3.45 A
- **Efficiency:** 94%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200W (350W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV