Part Number: WLP2458NGP Manufacturer: PCTEL, Inc. Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/wlp2458ngp RFQ URL: https://distyparts.com/product/wlp2458ngp#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/50/20/14502076-3299-WLP2458NGP-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/20/14502076-3299-WLP2458NGP-ND.jpg Summary: WLP2458NGP is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by PCTEL, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: WLP2458NGP is a rf antennas from PCTEL, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Dome Applications: Bluetooth, Wi-Fi Frequency (Center: 2.45GHz, 5.4GHz Frequency Group: UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz) Frequency Range: 2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.9GHz Gain: 3dBi, 3.5dBi Height (Max): 1.732" (44.00mm) Ingress Protection: IP67 Mounting Type: Bracket Mount, Through Hole Number of Bands: 2 Power: 10 W RF Family: WiFi Termination: TNC Male VSWR: 2 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pctel-inc Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/wlp2458ngp