# WLP2458NGP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WLP2458NGP
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wlp2458ngp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wlp2458ngp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Dome
- **Applications:** Bluetooth, Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 2.45GHz, 5.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.9GHz
- **Gain:** 3dBi, 3.5dBi
- **Height (Max):** 1.732" (44.00mm)
- **Ingress Protection:** IP67
- **Mounting Type:** Bracket Mount, Through Hole
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 10 W