# WLCW1608Z0J5N6PB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WLCW1608Z0J5N6PB
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wlcw1608z0j5n6pb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wlcw1608z0j5n6pb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm Max
- **Frequency:** 5.8GHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 5.6 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±5%