# WLCW1608Z0J1N8PB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WLCW1608Z0J1N8PB
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wlcw1608z0j1n8pb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wlcw1608z0j1n8pb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 45mOhm Max
- **Frequency:** 12.5GHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 1.8 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 16 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±5%