# WLCW1005Z0JR10TB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WLCW1005Z0JR10TB
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wlcw1005z0jr10tb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wlcw1005z0jr10tb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 30 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2Ohm Max
- **Frequency:** 1.16GHz
- **Height:** 0.026" (0.66mm)
- **Inductance:** 100 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** ±5%