# WKA508A-02P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WKA508A-02P
- **Manufacturer:** Dinkle Corporation, USA
- **Category:** Terminal Block Accessories
- **Subcategory:** Wire to Board
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wka508a-02p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wka508a-02p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Current:** 15 A
- **Mating Orientation:** 45° (135°) Angle with Board
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)
- **Positions Per Level:** 2
- **Voltage:** 300 V