# WK80922001003J5C00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WK80922001003J5C00
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wk80922001003j5c00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wk80922001003j5c00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 4W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** 0.354" Dia x 0.787" L (9.00mm x 20.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%