# WHC-250-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WHC-250-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/whc-250-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/whc-250-01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/20/32/1320324-RPC1462-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Features:** Ribbed
- **Length:** 0.830" (21.08mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Material Thickness:** 0.040" (1.02mm)
- **Mounting Type:** Fastener
- **Opening Size:** 0.250" (6.35mm)
- **Panel Hole Size:** 0.204" (5.18mm)
- **Type:** Clip, P-Type
- **Type Attributes:** Open
- **Width:** 0.400" (10.16mm)