# WHC-1500-01BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WHC-1500-01BK
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/whc-1500-01bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/whc-1500-01bk#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/20/43/1320439-RPC3347-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Length:** 2.125" (53.97mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Material Thickness:** 0.100" (2.54mm)
- **Mounting Type:** Fastener
- **Opening Size:** 1.500" (38.10mm)
- **Panel Hole Size:** 0.204" (5.18mm)
- **Type:** Clip, P-Type
- **Type Attributes:** Open
- **Width:** 0.500" (12.70mm)