# WGCF20-1.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WGCF20-1.0
- **Manufacturer:** AMEC Thermasol
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wgcf20-1-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wgcf20-1-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Material:** Silicone Rubber
- **Outline:** 150.00mm x 50.00mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 20W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.07°C/W
- **Thickness:** 0.0394" (1.000mm)