# WDMP.2458.A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WDMP.2458.A
- **Manufacturer:** Taoglas Limited
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wdmp-2458-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wdmp-2458-a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/03/14500339-931-1614-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Ceramic Patch
- **Applications:** Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 2.45GHz, 5.5GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz
- **Gain:** 5.5dBi, 7.3dBi
- **Height (Max):** 0.278" (7.07mm)
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 10 W