# WCP3015W08-U050D3B0A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WCP3015W08-U050D3B0A
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wcp3015w08-u050d3b0a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wcp3015w08-u050d3b0a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** PCB Trace
- **Applications:** Wi-Fi
- **Features:** Cable - 50mm
- **Frequency (Center:** 2.44GHz, 5.5GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.48GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz
- **Gain:** 3dBi, 6.7dBi
- **Height (Max):** 0.031" (0.80mm)