# WCM 2012F2SF-161T03
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WCM 2012F2SF-161T03
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wcm-2012f2sf-161t03
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wcm-2012f2sf-161t03#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 350mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 350mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.055" (1.40mm)
- **Impedance @ Frequency:** 160 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
- **Voltage Rating:** 50V