# WCM 1211FASV-701-LM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WCM 1211FASV-701-LM
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wcm-1211fasv-701-lm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wcm-1211fasv-701-lm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 9A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 5mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.236" (6.00mm)
- **Impedance @ Frequency:** 700 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
- **Voltage Rating:** 80V