# WCK-180-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WCK-180-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wck-180-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wck-180-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Height:** 0.280" (7.11mm)
- **Length:** 0.630" (16.00mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Opening Size:** 0.180" L x 0.160" H (4.57mm x 4.06mm)
- **Type:** Clip, C-Type
- **Width:** 0.620" (15.75mm)