Part Number: WBP3015W08-U050D3B0A Manufacturer: Kyocera AVX Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/wbp3015w08-u050d3b0a RFQ URL: https://distyparts.com/product/wbp3015w08-u050d3b0a#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/13/14501338-478-WBP3015W08-U100D3B0A-ND.jpg Summary: WBP3015W08-U050D3B0A is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Kyocera AVX and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: WBP3015W08-U050D3B0A is a rf antennas from Kyocera AVX. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: PCB Trace Applications: Wi-Fi Features: Cable - 50mm Frequency (Center: 2.44GHz, 5.5GHz Frequency Group: UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz) Frequency Range: 2.4GHz ~ 2.48GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz Gain: 3dBi, 6.7dBi Height (Max): 0.031" (0.80mm) Mounting Type: Adhesive Number of Bands: 2 RF Family: WiFi Return Loss: -8.4dB, 8.7dB Termination: U.FL Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/kyocera-avx Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/wbp3015w08-u050d3b0a