Part Number: WB1008TR33SJ Manufacturer: Cal-Chip Electronics Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/wb1008tr33sj RFQ URL: https://distyparts.com/product/wb1008tr33sj#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/90/25/9190258-2571-WB0402T19NSJTR-ND.jpg Summary: WB1008TR33SJ is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Cal-Chip Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: WB1008TR33SJ is a fixed inductors from Cal-Chip Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 450 mA DC Resistance (DCR): 1.05Ohm Max Frequency: 570MHz Height: 0.080" (2.03mm) Inductance: 330 nH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Q @ Freq: 45 @ 100MHz Shielding: Unshielded Size: 0.110" L x 0.079" W (2.79mm x 2.00mm) Supplier Device Package: 1008 Tolerance: ±5% Type: Drum Core, Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cal-chip-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/wb1008tr33sj