# WB1008T33NSJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WB1008T33NSJ
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wb1008t33nsj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wb1008t33nsj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm Max
- **Frequency:** 1.6GHz
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance:** 33 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 350MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.110" L x 0.079" W (2.79mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±5%