# WB0805T5N6SG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WB0805T5N6SG
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wb0805t5n6sg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wb0805t5n6sg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 80mOhm Max
- **Frequency:** 5.5GHz
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance:** 5.6 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 65 @ 1GHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** ±2%