# WB0402T18NSJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WB0402T18NSJ
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wb0402t18nsj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wb0402t18nsj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 420 mA
- **DC Resistance (DCR):** 230mOhm Max
- **Frequency:** 3.1GHz
- **Height:** 0.026" (0.66mm)
- **Inductance:** 18 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** Â±5%