# W78E365A40PL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W78E365A40PL
- **Manufacturer:** Nuvoton Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w78e365a40pl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w78e365a40pl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, UART/USART
- **Core Processor:** 8052
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 36
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1.25K x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V