# W78C438C40FL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W78C438C40FL
- **Manufacturer:** Nuvoton Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w78c438c40fl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w78c438c40fl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, Serial Port
- **Core Processor:** 8051
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 40
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 256 x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V