# W6W6F40-250-605-065N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W6W6F40-250-605-065N
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w6w6f40-250-605-065n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w6w6f40-250-605-065n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuation Force:** 14.61lbf (65.0N)
- **Features:** Marine, W6 Ball Socket End Fittings
- **Length:** 23.819" (605.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Stroke Length:** 9.843" (250.00mm)