# W3G300-RQ28-56
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W3G300-RQ28-56
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w3g300-rq28-56
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w3g300-rq28-56#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1861.2 CFM (52.11m³/min)
- **Approval Agency:** VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP66/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 76.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 185°F (-40 ~ 85°C)
- **Power (Watts):** 320 W
- **RPM:** 3380 RPM
- **Size:** Round - 300mm Dia
- **Termination:** 4 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 27.5VDC
- **Width:** 94.00mm