# W2G115-AG71-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W2G115-AG71-12
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w2g115-ag71-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w2g115-ag71-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/61/8506612-381-1117-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 160.0 CFM (4.48m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 52.0dB(A)
- **Power (Watts):** 12 W
- **RPM:** 4050 RPM
- **Size:** Square - 127mm L x 127mm H
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 1.2 lbs (544.3 g)
- **Width:** 38.00mm