# W2E142-BB05-28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W2E142-BB05-28
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w2e142-bb05-28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w2e142-bb05-28#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/71/8497715-381-3140-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP22
- **Operating Temperature:** -13 ~ 150°F (-25 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 28.00W
- **RPM:** 3350 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 1.8 lbs (816.5 g)
- **Width:** 38.00mm