# W2E142-BB01-28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W2E142-BB01-28
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w2e142-bb01-28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w2e142-bb01-28#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/29/8498292-381-3590-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP22
- **Operating Temperature:** -13 ~ 149°F (-25 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 28.00W
- **RPM:** 3350 RPM
- **Size:** Rectangular - 172mm L x 150mm H
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 38.00mm