# W2D300-CP02-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W2D300-CP02-48
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w2d300-cp02-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w2d300-cp02-48#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/33/8498336-381-3588-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, CSA, EAC, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial, 3 Phase
- **Features:** Dual Voltage, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 113°F (-25 ~ 45°C)
- **Power (Watts):** 300W, 340W
- **RPM:** 2750/2900 RPM
- **Size:** Round - 397mm Dia
- **Static Pressure:** 0.502 in H2O (125.0 Pa)
- **Termination:** 6 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 400/460VAC
- **Width:** 104.8mm