# W25Q80BVUXSG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W25Q80BVUXSG
- **Manufacturer:** Winbond Electronics
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w25q80bvuxsg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w25q80bvuxsg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 6 ns
- **Clock Frequency:** 104 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI - Quad I/O
- **Memory Organization:** 1M x 8
- **Memory Size:** 8Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-USON (2x3)
- **Technology:** FLASH - NOR
- **Voltage:** 2.5V ~ 3.6V