# W24B2U881-A77WU-1WV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** W24B2U881-A77WU-1WV
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/w24b2u881-a77wu-1wv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/w24b2u881-a77wu-1wv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** Parking Brake, Vertical
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** DPDT
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 10A (DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, White/White
- **Illumination Voltage (Nominal):** 24 VDC
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Voltage Rating:** 24 V