# VZM060W-48-FN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VZM060W-48-FN
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vzm060w-48-fn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vzm060w-48-fn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus, FCC
- **Current:** 1.25A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Power (Watts):** 60 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 5.85" L x 1.25" W x 0.88" H (148.7mm x 31.8mm x 22.4mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Voltage
- **Voltage:** 120VAC