# VYC30W-Q24-D15-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VYC30W-Q24-D15-H
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vyc30w-q24-d15-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vyc30w-q24-d15-h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 1A, 1A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Remote On/Off, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.00" L x 1.82" W x 0.91" H (50.8mm x 46.2mm x 23.0mm)