# VYB15W-Q48-S15-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VYB15W-Q48-S15-H
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vyb15w-q48-s15-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vyb15w-q48-s15-h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/35/65/12356515-102-2538-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** Remote On/Off, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.00" L x 1.18" W x 0.89" H (50.8mm x 30.0mm x 22.5mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V