# VYB15W-Q48-D5-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VYB15W-Q48-D5-H
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vyb15w-q48-d5-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vyb15w-q48-d5-h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Remote On/Off, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.00" L x 1.18" W x 0.89" H (50.8mm x 30.0mm x 22.5mm)