# VY2221K29Y5SS63V0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VY2221K29Y5SS63V0
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vy2221k29y5ss63v0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vy2221k29y5ss63v0#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/52/48/BC5248TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/36/42/1436425-BC2709-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 220 pF
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.295" Dia (7.50mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5S
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 440VAC