# VY2103M63Y5US63V7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VY2103M63Y5US63V7
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vy2103m63y5us63v7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vy2103m63y5us63v7#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/52/48/BC5248TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/69/17/1469172-BC2361-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.630" Dia (16.00mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5U (E)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 440VAC