# VY1222M47Y5UQ6TV0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VY1222M47Y5UQ6TV0
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vy1222m47y5uq6tv0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vy1222m47y5uq6tv0#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/52/62/BC5262CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/52/62/BC5262CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y1
- **Size:** 0.472" Dia (12.00mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5U (E)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 760VAC