# VXM9-9014-64M0000000TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VXM9-9014-64M0000000TR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vxm9-9014-64m0000000tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vxm9-9014-64m0000000tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 64 MHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)