# VXA-55-101E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VXA-55-101E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vxa-55-101e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vxa-55-101e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Bolt On
- **Fin Height:** 1.181" (30.00mm)
- **Length:** 1.917" (48.70mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** SOT-227
- **Shape:** Rectangular, Angled Fins
- **Type:** Board Level
- **Width:** 2.165" (55.00mm)