# VUO80-12NO1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VUO80-12NO1
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vuo80-12no1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vuo80-12no1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A @ 1200 V
- **Diode Type:** Three Phase
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** V1-A
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.2 kV