# VUO50-16NO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VUO50-16NO3
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vuo50-16no3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vuo50-16no3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 300 A @ 1600 V
- **Diode Type:** Three Phase
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** FO-F-B
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV