# VUO18-16DT8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VUO18-16DT8
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vuo18-16dt8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vuo18-16dt8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 300 A @ 1600 V
- **Diode Type:** Three Phase
- **Mounting Type:** QC Terminal
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** FO-B
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV