# VUB50-16PO1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VUB50-16PO1
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vub50-16po1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vub50-16po1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 A @ 1600 V
- **Diode Type:** Three Phase (Braking)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** ECO-PAC2
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV